Nowości i atrakcje Sopotu

Sopot jest niewielką nadmorską miejscowością turystyczną o statusie uzdrowiska, tworzącą wspólnie z pobliskim Gdańskiem i Gdynią ponad milionową aglomerację trójmiejską. Od strony lądu miasto osłaniają zalesione wzgórza morenowe, od strony morza osłaniający Zatokę Gdańską Półwysep Helski, dzięki czemu wody sopockich plaż są cieplejsze niż w innych miejscach nad Bałtykiem. Niepowtarzalny charakter nadają miastu secesyjne kamieniczki i wille otoczone drzewami, zabytkowe parki oraz piękne, zadbane ogrody. Zieleń stanowi ponad 60% terenu miasta. Urzekająca sceneria miasta oparta o walory naturalnego krajobrazu oraz atrakcyjne obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe i liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe w połączeniu z dostępnością komunikacyjną powodują, że każdego roku odwiedza Sopot ponad dwa miliony turystów i wczasowiczów.


To warto zobaczyć

Sopot Czyste, piaszczyste plaże rozciągają się na przestrzeni 4,5 km całego brzegu Sopotu, wzdłuż którego porozstawiane są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego, prysznice, a także urokliwe małe puby i kawiarenki. Sopot od kilku lat uznawany jest za najlepiej zorganizowane i najbezpieczniejsze kąpielisko nadmorskie w województwie pomorskim. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy wyposażeni w najnowszy sprzęt ratowniczy i szybkie łodzie motorowe. Organizowane są tu przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji liczne imprezy sportowo-rekreacyjne, takie jak: turnieje siatkowej i nożnej piłki plażowej, happeningi, występy estradowe, biegi przełajowe.


Sopot Monciak, czyli prowadząca do mola ulica Bohaterów Monte Cassino, to najsłynniejszy w kraju deptak, przy którym mieszczą się liczne puby i galerie, a także kino Polonia oraz Scena Kameralna Teatru Wybrzeże. Latem prezentują się tu uliczne teatry wędrowne i muzycy, wystawiają swoje prace portreciści. W czerwcu na deptaku organizowana jest wileka impreza plenerowa pod nazwą: "Święto Monciaka".


Sopot Krzywy Domek, przy Bohaterów Monte Cassino 53. W 2002 r. Pracownia Projektowa M. K. Szotyńska otrzymała za projekt tego budynku nagrodę główną w Konkursie Wielkich Marzycieli (w kategorii „Architektura”). Koncepcja architektoniczna budynku plasuje się w szeregu dzieł oryginalnych, tworzonych np. przez Gaudiego, Hundertwassera, Gehry’ego, przyciągających miłośników architektury i turystów, a jednocześnie nawiązuje do niezwykłej atmosfery Sopotu, klimatów tworzonych przez Pera Dahlberga czy sopockich zjawisk nietuzinkowych, takich jak parady jazzowe, biesiady uliczne i osobowości takie, jak choćby Parasolnik. We wnętrzu Krzywego Domku swoją siedzibę mają puby, restauracje, sklepy


Sopot Opera Leśna, zadaszony amfiteatr na wolnym powietrzu, w opinii fachowców uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najbardziej znakomitych pod względem akustyki obiektów w Europie. Zajmuje ona teren o powierzchni 4 hektarów, na jej widowni zasiąść może 4400 widzów, a kanał dla orkiestry pomieścić może 110 muzyków. Na jej scenie organizowane są koncerty muzyki klasycznej i popularnej. Między innymi odbywający się tu już od 40 lat Sopot Festival oraz Festiwal Operowy, stanowiący kontynuację przedwojennej tradycji Festiwali Wagnerowskich, dzięki którym na początku XX wieku Sopot znany był w świecie jako małe Bayreuth, oraz wiele imprez rozrywkowych i okazyjnych koncertów. Zarządcą Opery Leśnej jest BART (ul. Kościuszki 61, tel.: 555 84 40)


Nowości

Marina Sopot

Marina Sopot zlokalizowana jest na końcu sopockiego Mola. Trzy baseny, w których przewidziano 103 miejsca postojowe: 63 miejsca dla łodzi o długości do 10 metrów i 40 miejsc dla łodzi o długości do 24 metrów.

Sopot

To także budynek bosmanatu wraz z zapleczem oraz restauracja.


Trasy rowerowe

Trójmiasto to istny raj dla rowerzystów. Malownicze długie trasy ciągną się przez całe wybrzeże trójmiasta. Sopockie ścieżki rowerowe są nadal rozbudowywane i zapewniają wspaniałą opcję na zdrowe spędzenie wolnego czasu.

Sopot

W Sopocie rower to doskonały środek transportu.


Grzybek Inhalacyjny

Przebywający w Sopocie koniecznie muszą zajrzeć do Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Oprócz kolorowych tulipanów wiosną, barwnych kwiatów w lecie, możemy tu znaleźć grzybek inhalacyjny.

Sopot

Jest to fontanna z prawdziwą wodą leczniczą - 0.5% solanką jodową oraz bromkową, pompowaną ze źródła św. Wojciecha. Wystarczy usiąść na ławce w pobliżu, aby poczuć charakterystyczną woń wody mineralnej, której intensywny zapach (i smak; ale to na własne ryzyko) potwierdza, że nie jest to pierwsza lepsza kranówka.